Sorunlara Çözümler Buluşması

Sorunlara-Cozumler-Bulusmasi, UNDP, Zorlu Holding
Sorunlara-Cozumler-Bulusmasi, UNDP, Zorlu Holding

Sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaların iletişiminin yapılması kadar, kurumların bir araya gelerek deneyim paylaşmasının ve ortak projeler üretmesinin de bir o kadar önemli olduğunu düşünen Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, UNDP Türkiye çözüm ortaklığında gerçekleştirdiği Sorunlara Çözümler Buluşmaları 2020 yılında Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında Zorlu Holding desteğiyle devam ediyor.
Sorunlara Çözümler Buluşmaları, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları özelinde yapılan ilham verici çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini dinlemek, karşılıklı fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla sosyal girişimcileri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve kamu kurumlarını bir araya getiriyor. Her buluşma bir Sürdürülebilir Kalkınma Amacı odağında yapılıyor.

Çözümler Atölyesi

cozumler-atolyesi, calisan gonullulugu atolyesi
cozumler-atolyesi, calisan gonullulugu atolyesi

Yaşanan çevresel ve toplumsal sorunların artmasıyla birlikte insanlar sürekli negatif haberlere maruz kalmaya başladı. Kutuplardaki buzullar eriyor, hayvanların nesli tükeniyor, atık sorunu canlılara zarar veriyor, mikroplastikler artık bizim de vücudumuzda birikmeye başladı gibi haberleri duyan insanlar bu sorunlar karşısında harekete geçmek yerine, zaten her şey kötüye gidiyor, ben bu soruna çözüm üretemem şekline dönüşüyor.

Projenin amacı insanların çevrelerinde gördüğü sorunlara kendilerinin nasıl çözüm üretebileceklerini projeler üreterek deneyimlemeleri ve harekete geçmelerini sağlamak.

İnsanlar, kendi ilgi ve uzmanlık alanlarında belirledikleri sorunlara çözüm üretecek vee ürettikleri çözümlerin projelendirilmesini yapacak. Sonrasında, o sorunun Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirilmesi sağlanacaktır.

Daha Önce Uygulanan Atölyelerden Bazıları:

 1. Şirket çalışanları ile İklim Eylemi
 2. Gönüllüler ile Sorumlu Tüketim ve Üretim
 3. Sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile Barış ve Adelet
 4. Orta okul öğrencileri ile Eşitsizliklerin Azaltılması
 5. Öğretmenler ile Nitelikli Eğitim

Kariyer Etkisi

Kariyer-Etkisi
Kariyer-Etkisi

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği ve Sürdürülebilir Eğitim Gelişim ve Mükemmellik Derneği, Kariyer Etkisi projesini hayata geçirdi.

Sürdürülebilirliği anlamak, etkin projeler tasarlayarak hayata geçirmek, liderlik becerilerini geliştirmek, network yaratma yöntemlerini öğrenmek, kişisel gelişim planları yapmak amacıyla başlatılan proje; üniversite öğrencisi ve yeni mezun gençlerin toplumdaki ve iş hayatındaki yerlerini kuvvetlendirmeyi amaçlıyor. Kişisel farkındalık, etkin iletişim, liderlik, yaratıcı düşüme, problem çözme ve sürdürülebilirlik konularında yapılan eğitimlerin ardından gençler birebir mentörlük desteği alıyorlar.

Kariyer Etkisi:

 • Kişisel farkındalık,
 • Bireysel motivasyon,
 • Etkin iletişim,
 • Liderlik ve yönetim,
 • Yaratıcı düşünme ve problem çözme becerileri,
 • Zaman ve stres yönetimi
 • Sürdürülebilirlik

Üreten Çocuklar Atölyesi

ureten cocuklar ekoloji atolyeleri

Üreten Çocuklar, çocukların atölyeler aracılığıyla sürdürülebilir yaşamı deneyimleyerek, yaşantılarına dahil etmelerini amaçlamaktadır. Belirlenen yaş gruplarına yönelik sürdürülebilirlik temelli atölyeler gerçekleştirilmektedir. Her atölye, gerçekleştirilecek konuya hakim kişiler/eğitmenler tarafından verilmektedir.

Üreten Çocuklar Atölyeleri:

 1. Atık kağıttan kağıt üretimi
 2. Ekim-dikim atölyesi
 3. Tohum topu yapımı
 4. Kedi-köpek kurabiyesi yapımı
 5. Atık malzemelerden kukla/oyuncak atölyesi
 6. Kompost atölyesi

Alternatif Çevre Mühendisliği Buluşmaları

alternatif-cevre-muhendisligi-bulusmalari-acmb
alternatif-cevre-muhendisligi-bulusmalari-acmb

Değişen iş yapış şekillerinin çevre mühendisleri özelinde nasıl şekillendiği dile getirilirken, sektöründe uzman çevre mühendislerinin gelerek deneyimlerinin paylaşılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında;
-Gençlerin soruna odaklanmak yerine, karşılaştıkları sorunlara ekip olarak nasıl çözüm üretebileceklerini deneyimlenmesi
-Çevre mühendislerinin; mezun olduktan sonra iş bulma, okurken staj bulma, eğitim sırasında akademik eğitimin güçlenmesi ve mesleki gelişim için neleri okuyup-izleyebilecekleri üzerine yapılacak atölye çıktılarının proje sonunda, programa katılamayanlarla paylaşacaktır.

Eğitim Başlıkları:

 1. Eğitim başlıkları yakında paylaşılacaktır.

Çevreci Etkinlikler

Cevreci Etkinlikler Platformu
Cevreci Etkinlikler Platformu

Sürdürülebilirlik odağında gerçekleşen etkinlikleri yakın takip etmek ve kurumlara özel eğitim, etkinlik ve atölye tasarımı yaptığımız bir projedir.

Etkinlik Başlıkları:

 1. Ekoloji atölyeleri
 2. Küresel Amaçlar odağında paneller
 3. Çalışan gönüllülüğü üzerine atölyeler gibi.