Skip to content

Çalık Enerji

Çalık Enerji Logo

Enerjik Okullar Projesi ile meslek lisesi öğrencilerinin sürdürülebilirlik ve enerji konularındaki farkındalıklarının artırılması, çevrelerinde gördükleri problemlere kendi çözümlerini üretmeleri amaçlanmıştır. Mitsubishi Corportation ve Çalık Enerji’nin desteğiyle Sürdürülebilirlik Adımları Derneği tarafından Ağustos 2022 – Şubat 2023 arasında yürütülen proje kapsamında, “sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji, teknoloji ve girişimcilik” başlıklarında bilgilendirici seminerler ve çözümler atölyeleri düzenlendi.

Amasya, Malatya ve Samsun’da uzman isimlerin katıldığı seminerlere 980 meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı. İlk gün yapılan saha ziyaretleriyle katılımcılar üniversitelerin kampüslerini ziyaret edip ilgili bölümler hakkında bilgi alma ve yapılan çalışmaları gözlemleme fırsatını buldular.

Seminer katılımcıları arasından seçilen 180 meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji ve teknoloji alanlarında çözümler atölyeleri gerçekleştirildi. Katılımcılar, yaşadıkları veya çevrelerinde gördükleri sorunlara yaratıcı düşünme tekniklerini kullanarak etkisi yüksek çözümler ürettiler. Okullarda enerji verimliliği, atık yönetimi, tarımda teknoloji kullanarak verimliliğin artırılması, deniz kaynaklarının korunması, sanayi dönüşümü için meslek liselerinin önemi konularında gruplara ayrılan öğrenci ve öğretmenler; sorunları belirleyip çözümleri üzerinde çalıştılar. Günün sonunda sunumlarını gerçekleştiren katılımcılar; ekip halinde çalışmayı, sorunlara çözüm odaklı bakabilmeyi deneyimlediler.