Enerjik Okullar

Enerjik Okullar Projesi ile meslek lisesi öğrencilerinin sürdürülebilirlik ve enerji konularındaki farkındalıklarının artırılması, çevrelerinde gördükleri problemlere kendi çözümlerini üretmeleri amaçlanmaktadır. Mitsubishi Corporation, Çalık Enerji ve Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) tarafından yürütülen proje kapsamında, “sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji ve teknoloji” başlıklarında bilgilendirici seminerler ve çözümler atölyeleri düzenleniyor.

Programın ilk günü alanında uzman isimlerle gerçekleştirilen seminerler ile gençlerin bahsedilen başlıklarda farkındalıklarının artması hedefleniyor. İlk gün yapılan saha ziyaretleriyle katılımcılar üniversitelerin kampüslerini ziyaret edip ilgili bölümler hakkında bilgi alma ve yapılan çalışmaları gözlemleme fırsatını buluyorlar.

Programın ikinci günü, seminer katılımcıları arasından seçilen öğrenci ve öğretmenlerle sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji ve teknoloji alanlarında çözümler atölyeleri gerçekleştiriliyor. Odak alanları doğrultusunda belirlenen sorunlara öğretmenler ve öğrenciler kendi çözümlerini üretiyorlar. Gençler, çevrelerinde gördükleri problemlere çözüm odaklı yaklaşarak farklı bakış açısına sahip katılımcılarla fikir alışverişi yaparak çözüm için harekete geçme konusunda tecrübe kazanıyorlar.

Seminerler, kayıt altına alınarak eğitim modülleri olarak dijital platformlara açılacak, bu sayede daha fazla öğrenciye ulaşılması da sağlanacaktır.

Benzer Projeler