Meydan Buluşmaları

Kas
10

Mülteci Meselesi Kimin Meselesi? | Sürdürülebilirlik Adımları

YADA Vakfı için hazırladığımız Meydan Buluşmaları çağrısı yayında! YADA Vakfı sizleri Meydan Buluşmalarının ikincisini yapmak üzere; 13 Kasım’da Ankara’ya davet ediyor. Meydan Buluşmaları’nın ikincisinde konuya “Mülteci Meselesi Kimin Meselesi?” sorusu üzerinden cevaplar arayacaklar. Son başvuru tarihi: 5 Kasım 2018 Sorularınız için [email protected] adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

DETAIL
Eyl
14

Sivil toplum neden hak temelli çalışmalı? #Meydanda

Siyaset Sosyolojisi alanında çalışmalar yürüten Doç. Dr. Alev ERKİLET ile Meydan Buluşmaları’nda bir araya gelip ”Sivil toplum neden hak temelli çalışmalı?” konusuna değindik.

By Zeynep Orak | Genel
DETAIL
Eyl
11

1. Meydan Buluşmaları Üretim/Gıdaya ve Sağlığa Erişim Grubu Çıktıları Nelerdir?

Öncelikle kentsel tarımla ilgili dünyada ve ülkemizde ne gibi iyi örnekler var bunlara baktıklarını ve bunlardan yola çıkarak neler yapılabileceğini tartıştıklarını söyledi.

Daha ileriye geçmek için, güç birliğinden ziyade ittifaka geçmek için farklı gruplara ulaşmanın önemini vurguladı.  Gıdaya erişim, sağlıklı gıda konularının yatay kesen olduğunu ve yalnızca çevrecilerin ve ekoloji odaklı çalışanlardan ziyade hepimizi ilgilendirdiğinin altını çizdi.

DETAIL
Eyl
07

1. Meydan Buluşmaları şehirde ortak alan grubu çıktıları nelerdir?

Grup çalışmalarına ilk olarak ortak alan denince akla neyin geldiği sorusu ile başladıklarını belirtti. Daha sonra dünyada ve ülkede ortak alanların azalması, oralarda sosyalleşmenin azalması ve içine kapanma, kutuplaşma gibi konulardan bahsedildiğini ifade etti.

DETAIL
Eyl
07

1. Meydan Buluşmaları Ulaşım Grubu Çıktıları Nelerdir?

1.Meydan Buluşmaları Ulaşım Grubu’nun konuşmaya, artan nüfusla beraber ulaşımda ne gibi problemler ortaya çıktığı konusu ile başladığını söyledi. Bunun dışında sürdürülebilir ulaşım metotları, ulaşım kaynaklı ekonomik ve ekolojik sorunlar, erişilebilirlik, paylaşımlı ulaşım sistemleri gibi konu başlıkları üzerinde durulduğunu ifade etti.

DETAIL
Eyl
07

1. Meydan Buluşmaları Yönetişim Grubu Çıktıları Nelerdir?

Ahmet Murathan Bayrı, yönetim kavramı ile yönetişim kavramı arasındaki farka dikkat çekti. Mahalli dairelere ve sivil toplum kuruluşlarına kurumsal yönetim anlayışının yerine, her paydaşın katılımıyla yönetimin yönlendirilmesi anlamındaki ‘iyi yönetişim’ hakkında çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

DETAIL
Ağu
12

1. Meydan Buluşmaları barınma grubu çıktıları nelerdir? #Meydanda | Sürdürülebilirlik Adımları

Yaşama Dair Vakıf (YADA) Proje asistanı Elif Öztürk ile 1.Meydan Buluşmaları Barınma çıktıları hakkında konuştuk. Barınmanın bir yaşam biçimi önerdiğinden bahseden Elif Öztürk, barınma ve eğitim gibi sosyal hizmet alanlarında yararlanıcıların sürece dahil edilmelerinin önemini vurguladı. Bununla birlikte iyi örnek modellerinin sivil toplumda dayanışma içerisinde arttırılması gerekliliğinin altını çizdi. Birleşmiş Milletler tarafında  belirlenmiş 2030 Sürdürülebilir Kalkınma […]

DETAIL
Ağu
08

Meydan Buluşmaları nasıl ortaya çıktı? #Meydanda

Sivil Sayfalar ve Yaşama Dair Vakfı çağrısı ile ilki 20 Haziran 2018’de gerçekleşen, sivil toplum kuruluşlarını yeni bir diyalog ve müzakere modelini hayata geçirmek üzere konuşmak için bir araya getirmeyi amaçlayan Meydan Buluşmaları’nın nasıl ortaya çıktığını Yaşama Dair Vakfı (YADA) Kurucu Üyesi Mehmet Ali Çalışkan’dan dinledik.

By Meltem Gülçin Karadayı | Hedefler için Ortaklıklar
DETAIL