Sivil toplum alanları zamanla nasıl değişti? #Meydanda, Doç. Dr. Alev ERKİLET

]

İstinye Üniversitesi, Siyaset Sosyolojisi alanında çalışmalar yürüten  Doç. Dr. Alev ERKİLET ile  Meydan Buluşmalarında ”Sivil toplum alanları zamanla nasıl değişti?” konusunu konuştuk.

Sivil toplum çalışma alanlarının insan hakları ile alakalı hak temelli çalışmalar olmaktan daha ziyade “kimlikler merkezinde” yapılan çalışmalar olmaya doğru bir evrim geçirdiğini belirten Doç. Dr. Alev Erkilet, bunun herkesin hakları konusunda ortak bir duyarlılık geliştirmeyi engellediğinin altınını çiziyor. Yalnızca belirli bir kesimin kimliğini savunan sivil tolum çalışmaları yapıldığında, diğer kesimlerin haklarının savunması konusunda daha az hassasiyet içererek bakılabildiğinden bahseden Doç. Dr. Alev Erkilet,  bu durumun bir kimliğin haklarını savunurken, diğer bir kimliğin görülürlüğü konusunda hassasiyeti azaltması açısından riskler taşımakta olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda, Doç. Dr. Alev Erkilet olması gerekenin “kimlikler hassasiyetlerimizi muhafaza ederek hepimizin hakları için ortak bir dayanışma zeminde bir araya gelebilmek” olduğunu vurguluyor.

Meydan buluşmaları sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek hepimiz için ortak bir çalışma alanı sağlıyor. Bu bağlamda, kimlikler hassasiyetinin korunarak kolektif bir dayanışma ortamı sağlaması açısından özgün bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor.

 

Meydan buluşmaları nedir?

Meydan buluşmaları “Birinin acılarına kulak verirken diğerininkilere sağır olmak” durumuyla bizi kendimizle ve birbirimizle yüzleşmeye çağıran, sivil toplumu bir araya getirmeyi hedefleyen bir oluşum. Sivil toplum olarak bu derece kendi içimize kapalı olmaktan, sadece kendi acılarımız merkezinde faaliyet göstermekten vazgeçtiğimiz ve bizden farklı olanı da dinlemeye istekli olmayı öğrendiğimiz takdirde çok daha başarılı işlere imza atacağız. Meydan da bizleri bir araya getirmesi ve birlikte neler yapabileceğimizi göstermesi anlamında bu yolda çok değerli bir adım.

 

Meydan Buluşmaları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir