A Mimarlık Eşitsizliklerin Azaltılması Konusunda Ne Yapar?

Eşitlik neden önemli sorusunu bizler için cevaplayan A Mimarlık kurucusu Özgül Öztürk, A Mimarlık’ın eşitsizlikleri azaltma konusunda neler yaptığını anlattı.

Herkesin eşit haklara ve imkânlara sahip olması gerektiğini belirten Özgül Öztürk, bu konuda her bireyin yapabileceği bir şeyler olduğunu ve kurum olarak da özellikle bu konuyu çok önemsediklerini belirtti.

Öztürk, Soma’daki kazadan sonra envanter çalışmasından, kooperatif kuruluşuna ve üretimlerinin pazarlamasındaki desteğe kadar pek çok süreçte yer almış ve şuanda kazadan sonra orada bir takım şeylerin değiştiğini belirtiyor. Yapılan destekler kadınların kendi üretimlerini yaparak para kazanmalarını ve evlerine, çocuklarına destek olmalarını, yani kendi ekonomilerini sağlamış. Özgül Öztürk, kadınların ekonomik anlamda eşitsizliklerinin azaltılmasına ufak da olsa bir katkısı olduğunu söylüyor ve bu katkılarının başka projelere de ilham olacağına inanıyor.

Şehir ve kırsal arasındaki bağı kurmak, köprü olmak amacıyla kendi atalarının köyü olan Nimri Köyü içerisinde sürdürülebilir kalkınma çalışmalarında yer almış Özgül Öztürk. Niyetlerinin, köyün daha fazla insan için yaşanabilir olması, bir takım kaybolan değerlerin tekrar görünür olması, köyde de üretimlerin başlayabilmesi ve kültürel anlamda da kendi değerlerini, kültürlerini koruyabilmesi olduğunu söyleyen Öztürk, köyde de şehirdeki kaynakların kullanılarak, köylülere eşit imkân sağlamayı amaçlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir