Sorunlara Çözümler Buluşması #1 : İklim Eylemi

Sürdürülebilirlik Adımları olarak, UNDP’nin desteğiyle sürdürülebilirlik alanında yaşanan gelişmeleri konuşmak, kurumlar arası işbirliklerini artırmak amacıyla ilk etkinliğini 17 Mayıs’ta Impact Hub’da gerçekleştirdiğimiz  “Sorunlara Çözümler Buluşmaları”na önümüzdeki eylül ayı itibariyle devam edeceğiz. Sıradaki Sorunlara Çözümler Buluşması’na kadar İklim Eylemi hedefi odağında gerçekleştirdiğimiz 1. Sorunlara Çözümler Buluşması’nda neler konuştuğumuzu yaz boyunca bizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaların iletişiminin yapılması kadar, kurumların bir araya gelerek deneyim paylaşmasının ve ortak projeler üretmesinin de bir o kadar önemli olduğunu düşündüğümüzden, UNDP desteğiyle ve Impact Hub ev sahipliğinde Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nı hayata geçirdik. Sorunlara Çözümler Buluşmaları, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri özelinde yapılan ilham verici çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini dinlemek, karşılıklı fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla sosyal girişimcileri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve üniversite öğrencilerini bir araya getiriyor.

İlk Buluşma : İklim Eylemi

Her ay bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi odağında yapılacak Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nın ilki Hedef 13: İklim Eylemi konusunda farklı paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi. UNDP Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföy Yöneticisi Nuri Özbağdatlı
moderatörlüğünde Fazla Gıda kurucu ortağı Olcay Silahlı, TEMA Vakfı Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Özgül Erdemli Mutlu, Arçelik Regülasyonlar ve Uyum Yöneticisi Fatih Demiray’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte kurumların çalışmalarına odaklanıldı, yaşanan gelişmeler ve yeni fırsatlar katılımcılarla birlikte konuşuldu.
Sürdürülebilirlik Adımları kurucularından Emrah Kurum, Sorunlara Çözümler Buluşmaları hakkında şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik gibi geniş bir konunun 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi özelinde iletişim çalışmalarının yapılması gerektiğine inanıyoruz. Buna ek olarak iletişim çalışmaları önemli fakat bize göre yeterli değil. Sosyal girişimci, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve kamu başta olmak üzere farklı paydaşların 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi özelinde daha fazla bir araya gelmeli. “Biz kurum olarak sürdürülebilirlik özelinde çalışıyoruz” demektense, “Biz kurum olarak İklim Eylemi hedefi özelinde çalışıyoruz” demenin, farklı kurumların bir araya gelip işbirliği yapma süreçlerini kısaltarak, hızlandıracağına düşünüyoruz. İlkini yaptığımız bu etkinlikte de farklı paydaşlardan aldığımız yorumlar da bu düşüncemizin doğru olduğunu kanıtladı. Her ay farklı bir
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi özelinde devamının geleceği Sorunlara Çözümler Buluşmalarımızın, ülkemizdeki sürdürülebilirlik çalışmalarında yeni işbirliklerin doğması için zemin oluşturacağını düşünüyoruz. Siz de kurum olarak bu zeminin daha da güçlenmesi için destek vermek isterseniz [email protected] adresine görüş ve önerilerinizi mail olarak gönderebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir