A Mimarlık Sürdürülebilir Yaşam ve Şehir Alanları Konusunda Ne Yapar?

]

20 yıldır kuruluşlarından bu yana geri dönüştürülmüş mekanlarda projelerine devam eden A Mimarlık kurucusu Özgül Öztürk ile A Mimarlık’ın sürdürülebilir yaşam ve şehir alanları konusunda neler yaptığını konuştuk.

A Mimarlık şehirde dekorasyon çalışmaları içerisinde geri dönüşüm, ileri dönüşüm, ve döngüsel tasarım uygulamaları yapıyor. Aynı zamanda yine şehirde ekolojik mimari ve yeşil mimari başlığı altında toprak yapı uygulaması da olmuş yakın zamanda. Kendi ofisleri içerisinde de tüm organik atıklarını hem solucan kompostularına hem de bahçede geri dönüştürdükleri ve toprak yaptıkları kompostularına dönüştürüyorlarmış. Olabildiğince dışarıya, sisteme en az atığı vermeye çalışıyorlarmış.

Mimarlık firması olarak kurumlara yapılacak olan çalışmalar içerisinde hem onların kendi atıklarını hem de kendi hikayelerini de sürece katarak ve dönüşüm sağlayarak projeler uyguluyorlarmış. Ve kurumların da sürece dahil olmasıyla beraber en son noktada birlikte ürettikleri projeden hep birlikte verim alıyorlarmış.

A Mimarlık olarak yaptıkları işlerden bir örnek vermek gerekirse; hafriyat yığını olarak duran bir yerdeki toprağı şuanda yaptıkları toprak duvar uygulamasında çok yaratıcı bir ofisin ara duvar bölmesi olarak uygulamasını gerçekleştirmişler.

A Mimarlık olarak 20 yıldır, kuruluşlarından bu yana ofisleri ayağı toprağa basan, bahçesi olan, geri dönüştürülmüş mekanlarmış. İlk olarak 1998’deki Çiftehavuzlar’daki ofisleri bir müstemilatmış, tamamen dönüştürüp, 750 metrekare bahçesiyle tüm üretimlerini ve tasarımlarını burada keyifle yapmışlar. Sonra İdealtepe’de tekrar bahçesinde kömürlük ve kapıcı evi bir arada olan bir mekanı tamamen dönüştürmüşler ve kentsel dönüşümden yıkılan ağaçları masa ayağı, paletleri mobilya olarak kullanmışlar, araba lastiklerini bahçe mobilyalarına dönüştürmüşler. Şuanda da Kuzguncuk’ta bahçesi olan, üretimlerine ve yaratımlarına ilham veren mekanlarda dönüşüm projeleri yapmaya devam ediyorlarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir