Ekoloji Okuryazarlığı Nedir?

Doğanın döngülerini, nasıl işlediğini ve bizlerin bu sistemle daha uyumlu bir şekilde yaşayabilmek için neler yapabileceğimizi bilmemiz fikrine dayanan ekoloji okuryazarlığı hakkında Yuva Derneği Dünya Vatandaşlığı Programı Eski Proje Koordinatörü Buket Atlı ile konuşmuştuk.

Yeryüzünde hayatı mümkün kılan doğal süreçleri anlamaya ekolojik okuryazarlık, doğanın ilkelerini ve sınırlarını bilen, doğayla uyumlu yaşamayı ilke edinmiş kişiye ekolojik okuryazar denir. Ekolojik okuryazarlık terimini 1990’lı yıllarda gündeme getiren Çevre Bilimleri Profesörü David Orr‘a göre:

Ekolojik kriz, her şekilde eğitimin bir krizidir. İklim değişikliği kaynakların tükenmesi ve çevre bağlantılı hastalıklar olmak üzere artan çevre sorunları ile karşı karşıyayız. Bugünün dünyası, ekolojik düşünen,doğal sistemleri anlayan ve birlikte hareket etme irade, beceri ve cesaretine sahip liderler ve vatandaşlar gerektirecektir.(*)

Yuva Derneği Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi

Katılımcı ve deneyimsel öğrenme odaklı eğitim metotları kullanılarak gönüllü eğitmenler tarafından gerçekleştirdikleri Ekoloji Okuryazarlığı Eğitimleri ile Yuva Derneği, hem eğlenceli vakit geçirmenizi, hem de pek çok konuda bilgi sahibi olmanızı  amaçlıyor. Eğitim içerisinde Dünya’nın ve üzerindeki yaşamın nasıl oluştuğu; doğayı yakından tanımak, doğanın bize sunduğu faydalar; doğayı ve canlıları tehdit eden sorunlar gibi konuları ele alarak, çözüme ortak olmanın yollarını arıyor, çözüm örneklerini ve deneyimleri paylaşmayı umuyor. YUVA Derneği’nin Koşuyolu’ndaki Merkez Ofisi’nde gerçekleştirdikleri etkinliklerine siz de Yuva Derneği’ni sosyal medyadan takip ederek katılabilir, ekoloji okuryazarı olmaya ilk adımı atabilirsiniz.

*Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir