Sabun Evi Nedir? – Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri

Geçtiğimiz seneki Kadıköy Çevre Festivali’nde katılımcılar arasındaki Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri’nden sosyal girişimci Kenan Kahya ile sabun evinin nasıl kurulduğunu konuşmuştuk.

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde 25 kadın hep birlikte Sabun Evi kurmuşlar. Sabun Evi şu sebeplerden kurulmuş; 2014’te Soma’da üçüncü kömürlü termik santrali yapmak için köyün tek geçim kaynağı olan 6600 zeytin ağacı kesilmiş ve bir direniş başlamış, ardından 2016’da İzmir-İstanbul otoyolunun yapılışı köyü etkilemiş ve maalesef Yırca topraksız kalmış.

Anadolu’nun köy kadınları buna bir alternatif üretmeye karar vermiş. Kadınlar bir araya gelmiş ve örgütlenmişler. Köy derneğinin iktisadi işletmesini kurmuşlar. Bu iktisadi işletme aracılığıyla doğal zeytinyağından sabunlar, balmumundan mumlar üretmeye başlamışlar.

O günden bu yana kent ve köy dayanışması da yapmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizlerden destek bekliyorlar. Tüketim ekonomisinden türetim ekonomisine geçiş için onların yerel ürünlerini kullanabiliriz, sabunumuzu büyük konvensiyonel üreticilerden almak yerine, good4trust.org’da Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri dükkanından ürünlerini alabiliriz. Bu çarşıda doğaya ve insana dost, insanı sayan ve seven üreticiler var. Köylerine gidebilir, imecelerini büyütmek için destek verebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir