Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği Ne Yapar?

Bu yıl 31 Mayıs’ta başlayacak olan Kadıköy Çevre Festivali’nin geçen seneki katılımcılarından, ata tohumlarının korunması ve ekolojik tarım özelinde çalışan Şile Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği ve Slow Food Şile Palamut Birliği Kurucusu Fatma Denizci ile derneğin çalışmaları hakkında konuşmuştuk.

2012 yılında kurulan Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği’nin başlıca amaçları, ata tohumlarımızın kaybolmasını önlemek, çoğaltılması için çalışmak ve korumak; ekolojik tarımı, geleneksel köylü tarımını ve perma kültürü uygulayarak yaygınlaştırmak; toplumda bilinç yaratmak…

Yeryüzü Pazarı

2012 yılında ilk defa Şile Ovacık Köyü Tohum Takas Şenliği‘ni düzenleyen Fatma Denizci, bu şenlikte Üretici Pazarı açmaya karar vermiş. Şile’de düzenli olarak kurulan bir üretici pazarı olmadığını fark eden Dernek, yerel yönetimin de desteğini alarak Şile Doğal Ürünler Pazarını açmış. Daha sonra 2014 yılında Slow Food Şile Palamut Topluluğu’nu kurmuşlar. Slow Food gıda biyoçeşitliliğini ve geleneklerini korumak amacıyla oluşmuş bir hareket, halihazırda bu amaç doğrultusunda hayata geçirilen Yeryüzü Pazarı/Earth Market pek çok ülkede mevcut. Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği’nin Slow Food ile tanışmasıyla Şile Doğal Ürünler Pazarı, Türkiye’nin Yeryüzü Pazarı’na dönüşmüş oldu.

Kadıköy Çevre Festivali’nde geçen sene neler olduğunu merak ediyorsanız Kadıköy Belediyesi Çevre Festivali oynatma listemizi izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir