Eko Harita Ne Yapar?

Geçtiğimiz yıl “Kentte Ekolojik Yaşam” teması ile gerçekleşen Kadıköy Çevre Festivali’nde katılımcılar arasında yer alan EkoHarita’nın kurucu gönüllüsü Alper Can Kılıç ile bir ekolojik sosyal ağ olan EkoHarita’nın sunduğu imkanları konuşmuştuk.

Başlangıçta bir eko-blog olarak düşünülen ve daha sonra bir sanal ekolojik ağ halini alan EkoHarita, Alper Can Kılıç, Yağmur Kutlar, Sedef Güneş, Bilge Özün ve Müge Alaboz’un gönüllü çabalarıyla 2015 yılında hayata geçmiş. Başta basit düşünülen harita, daha sonra interaktif, herkesin dilediği yeri ekleyebileceği bir haritaya dönüşmüş. Bu sayede alternatif ekonomi, alternatif okullar, ekolojik yerleşkeler, sosyal girişimler, STK’lar gibi haritadaki pek çok nokta hakkında bilgiler edinmek artık mümkün. Ardından site içerisinde bağımsız bir sosyal ağ yapısı oluşturularak eğitimlere ve etkinliklere dair güncellenebilecek bir takvim ile tüm ekoloji temalı web sitelerinin içeriklerinin de bir arada toplanabilmesine olanak tanıyan bir otomatik veri toplama sistemi de projeye dahil olmuş. Bu şekilde EkoHarita çok fonksiyonlu bir portala dönüşmüş.

Aynı zamanda websitelerindeki Havadisler bölümüne de göz atarak ekoloji ile ilgili pek çok paylaşıma ulaşabilirsiniz. Örneğin Havadisler bölümünde yer alan Gazete, EkoHarita noktalarının web sitelerinden haberleri çekerek güncel olarak takip edebilmenizi sağlayan güncel bir sistemdir. Her gün EkoHarita Gazete’ye girerek ekoloji gündemini takip edebilirsiniz. Veya kitap ve film önerilerini inceleyebilir, Link Kütüphanesi’ne destek vererek başkalarının ilgilendikleri konulara daha yeni şeyler keşfetmelerini sağlayabilir ve aramak istediklerinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Ekolojist Ağı içerisinde bulunan Forum ile de özgür bilgi paylaşımına imkan bulabilir, üye olarak pek çok insana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir