Türkiye Burs Analizi Raporu yayınlandı. Duydunuz mu?

E-Bursum tarafından burs ekosisteminde  uzun yıllardan beri süre gelen detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun çıktıları 7 Mayıs’da Anamed’de gerçekleşen lansman ile paylaşıldı.

E-Bursum, Sivil Toplum’da Burs Veren Kurumlar bazında hazırladığı bu rapor ile ilk “Türkiye Burs Analizi”ne öncülük ediyor. Burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olması için yapılan bu rapor, Türkiye’de yer alan burs ekosisteminin bir projeksiyonu olup, tüm paydaşlar ile bu ekosistemin güncel durumunun paylaşılmasını amaçlıyor.

Bir ilk olma özelliği taşıyan bu raporda, Türkiye’deki 22 burs veren kurumdan alınan bilgiler ışığında elde edilen çıkarımlara yer veriliyor. Bu kurumlar büyüklüklerine, kuruluş tarihlerine, burs verdikleri alanlara göre çok fazla çeşitlilik göstermekte, bu da analizin kalitesini arttırıyor. Raporda hem kurumlar hem de bursiyerler detaylı olarak incelenmiş olup bursiyerlerin cinsiyet dağılımları, şehirlerin ve üniversitelerin burs alma oranları, kurumların yaşları, dağıtılan burs miktarları gibi veriler yer alıyor.

Türkiye Burs Analizi Lansmanı

7 Mayıs’ta Anamed’de gerçekleştirilen Türkiye Burs Analizi Lansmanı ile Türkiye Burs Analizi Raporu’nun çıktıları paylaşıldı. Aynı zamanda “Türkiye’de Sivil Toplumun Geleceği ve İşbirliğinin Önemi” konulu panel Adım Adım ve Açık Açık’ın kurucu ortağı Itır Erhart moderatörlüğünde TOG Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Betil’in, TED Genel Sekreteri Banu Konuksay’ın ve Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay’ın katılımı ile gerçekleşti.

Türk Burs Analizi Raporu Çıktıları

Rapor sonucuna göre 22 kurumun verdiği burs miktarı 75.839.520 TL oldu. Bu miktar 33.887 öğrenciye dağıtılırken, öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 351 TL oldu. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla bursu ise Boğaziçi Üniversitesi aldı. Burs verilen öğrencilerin %55’i kadın öğrenciler olurken, %45’i ise erkek öğrenciler oldu. Hakkari ve Batman sadece birer bursiyer ile en az burs verilen şehirler oldu. İstanbul ise tüm bursiyerlerin %28’ini barındırması ile en fazla burs verilen şehir oldu.

Burs Haritası Analizi raporunun tamamına bit.ly/TBARaporu​ bu linkten ulaşabilirsiniz.

Rapora Verilerini Paylaşan Kurumlar

● Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı
● Bolu Bağışçılar Vakfı
● Borusan Kocabıyık Vakfı
● Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
● Çaykara ve Dernekpazarı Eğitim Vakfı
● Çelikel Eğitim Vakfı
● Erenköy Kız Liseliler Derneği
● Hacı Ömer Sabancı Vakfı
● Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı
● Heinrich Böll Stiftung Derneği
● Hüsnü M. Özyeğin Vakfı
● İstanbul Sanayi Odası Vakfı
● İzmit Burs Derneği
● Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı
● Mehmet Zorlu Vakfı
● Rumeli Eğitim Vakfı
● Salih Karagöz Vakfı
● Toplum Gönüllüleri Vakfı
● Türk Böbrek Vakfı
● Türk Eğitim Derneği
● Türk Eğitim Vakfı
● Vehbi Koç Vakfı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir