Temiz Enerjiye Dönüşüm


Heinrich Böll Vakfı’nın da çalışmalar yaptığı ve son yıllarda sıkça tartışılan konulardan bir tanesi olan temiz enerjiye dönüşümü Heinrich Böll İklim Değişikliği, Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere anlattı.

Fosil yakıtların temiz teknolojilerinin kullanılması, kömürün gazlaştırılması, doğalgazın LNG’ye (Liquefied Natural Gas = sıvı doğal gaz) dönüşmesi de temiz enerjiye dönüşümün bir parçası mıdır? sorusu oldukça tartışılan bir konu. Temiz enerjiye dönüşüm, yenilenebilir kaynaklardan sürdürülebilir, yerinden ve yerel enerjiye dönüşüm demektir. Fosil yakıtların kullanılması anlamına gelmemektedir. Birçok Avrupa ülkesi, %100 yenilenebilir kaynaklı enerji üretimine geçişi başlatmıştır.

Temiz enerji, enerjinin yerel ve yerinden üretilmesi, %100 yenilenebilir kaynaklı olması demek. Büyük şebekelerle aktarılmaması, herkesin kendi yerelinde enerji üretebilmesi ve kullanabilmesi de bu dönüşümün bir parçası. Adem-i merkeziyetçi büyük şebekeler, gelişen ve değişen dünyanın büyüyen enerji ihtiyacına cevap verememekte.

Geçen sene Türkiye’nin yaşadığı uzun süreli elektrik kesintileri, enerjinin merkezi sistemden sağlanmasıyla ilgili bir sorundu. Herkesin temiz enerjiye ulaşması bir hak olmakla birlikte, bazı insanların kullanmadığı enerji için vergi ödemesi de ekonomik haklar açısından olumsuz bir durum.

Nükleer enerji temiz midir?

Nükleer enerji, karbon üretmeyen temiz bir enerji olarak görülmekte. Fakat nükleer enerji, merkezi olarak sağlandığı için temiz enerji değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir