Neden İyilik Yap, Good4Trust.org’a at?


İyiliğin paylaşıldıkça çoğaldığına inanan ve bu düşünceden hareketle “İyilik yap, Good4Trust’a At ve Paylaş” diyen Good4Trust.org’un Kurucusu ve Kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi’yle bunun nedenlerini konuştuk.

Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapmamak, başkalarının sana nasıl davranmasını istiyorsan onlara öyle davranmak ve kendin için ne istiyorsan başkaları için de onu istemek, iyilik dediğimiz şeyin temelinde yatan düşünceler. Bu düşünceler doğrultusunda hareket eden insanlar iyi bir insan olmak için büyük bir adım atmış oluyor. Başkası dediğimiz şey doğa da olabilir, başka bir insan da. Bu yüzden Good4Trust, insana ve doğaya dost bir sistemden bahsediyor.

Yaptığımız iyilikleri de paylaştığımız zaman, bundan ilham alan başka insanlar da o iyiliği çoğaltabiliyor; onlar da benzer şekilde hareket edebiliyor. “İyilik yap, Good4Trust’a at ve Paylaş” söyleminin amacı: yapılmış olan iyiliklerin daha da çoğalarak büyümesini sağlamak.

Her iyilik yaptığımızda, insan beyni bundan mutluluk duyuyor, zevk alıyor. Daha ilginci ise başka bir insanın, başka bir insana iyilik yaptığını gören bir insan da aynı zevki alıyor. İşte bu sosyal olmanın, toplum olmanın bir gereği. Toplumun işler olması, iyi olması; toplumun hepimize mutluluk vermesinin temelinde yatan şeyler: iyilik ve iyi davranış.

Good4Trust, iyiliği aynı zamanda ekolojik ve sosyal açıdan adil ürün üreten üreticileri desteklemek olarak da görüyor. İhtiyaçlarımızı karşılarken ekolojik ve sosyal açıdan adil ürünleri satın aldığımız zaman bir başkasının geçimini de sağlamış oluyoruz. Bunu yaptığımız için de o insana bir iyilik yapmış oluyoruz. O da bizim ihtiyacımızı karşılayarak bize bir iyilik yapmış oluyor. Dolayısıyla Good4Trust.org’da iyiliği sürekli çoğalıyor. Hem yaptığımız alışverişlerle hem de topluma faydalı, iyilik temelli her eylemle daha güzel bir toplumu ve geleceği yaratmak için harekete geçiyoruz.

Good4Trust.org ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2018/03/25/good4trust-ne-yapar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir