Good4Trust.org Ne Yapar?


İyiliklerin paylaşıldığı, sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu ve güvenilir üreticilerden alınan hizmet ve ürünlerle onların da güçlendiği, karşılıklı olarak birbirine ilham veren insanlardan oluşan bir sosyal paylaşım platformu olan Good4Trust.org’un Kurucusu ve Kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi ile bu oluşumun amacını konuştuk.

Oluşuma adını veren “good for trust” (Good4Trust.org) kavramı, “iyiliğe güven” anlamına geliyor. Yapılmak istenen şey yeni bir ekonomik sistem önerisi getirmek. Çünkü mevcut ekonomik sistemin yarattığı iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik krizi, temiz su krizi gibi sorunlar gezegeni yaşanmaz bir hale getiriyor.

Peki buna karşılık ne yapılması gerekiyor? Mevcut yaşam biçimlerimizi değiştirerek tüketici yerine “türetici” olmak için adımlar atmak, yapılabileceğimiz şeyler arasında. Ekolojik ve sosyal açıdan adil ürün üreten üreticileri desteklemek de yeni bir ekonomi doğması için yapılabilir.

Bu platformun yapmak istediği şey sokaktaki insan için gerçek bir alternatif oluşturabilmek. Reklamlar sebebiyle tamamen pasif alıcılara dönüşüyoruz ve sürekli gezegene zarar veren ürünleri almak zorunda kalıyoruz. Mevcut sistemin içine kısılan bu topluma Good4Trust.org olarak sistemi dönüştürecek, değiştirecek bir çözüm sunuyorlar.

Artık herkes iyi bir insan olabilir. Hem gezegeni koruyabilir, hem diğer insanları koruyabilir. İnsana ve doğaya dost ürünleri satın alarak bu ekonominin gelişmesini sağlayabilir. Üreticiler de kendi içlerinde bu sistemi destekleyip birbirlerinden alışveriş yaptıkları zaman ekonomi tamamen ekolojik ve sosyal açıdan adil hale dönüşebilir.

İşte Good4Trust.org’un burada yapmaya çalıştığı şey de bu: insanları bir araya getirmek. Bu bir araya gelen insanlar, güç birliği yaparak ekonomiyi değiştirmek ve tüketici olmak yerine türetici olmak üzere harekete geçiyorlar. Ayrıca üreticileri destekleyerek onların da insana ve doğaya dost ürünler üretip onurlu bir kazanç sağlamasına yardımcı oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir