Sudaki Yaşam için Heinrich Böll Vakfı ne yapar?

Sudaki yaşam için Heinrich Böll Vakfı’nın neler yaptığını Heinrich Böll İklim Değişikliği, Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere anlattı.

Heinrich Böll’ ün sudaki yaşam alanında yaptığı çalışmalardan özellikle Uluslararası Deniz Atlasına dikkat çekiyor Menekse Kızıldere. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin denizlerini kapsayan, uluslararası kaynağın başlıkları altında, bu atlasın Türkiye versiyonunun yayınlanması planlanıyor. Bu atlasın neden bu kadar önemli olmasının nedeni ise sudaki yaşam konusunu, daha önceki yapılmış çoğu çalışmaların aksine, probleme farklı bir perspektiften yaklaşması: Deniz Atlası, doğrudan sudaki yaşama odaklanıyor.

Deniz Atlası Nedir?

Okyanus ve onun kaynaklarını herkesin sınırsız kullanımına açan “denizlerin özgürlüğü” ilkesi,  aşırı avlanmaya, türlerin çeşitliliğinin azalmasına ve deniz kirliliğine yol açtı. Deniz ve kıyıları korumak, su ekosisteminin sağlını, küresel ekosistem bütünlüğünü güvence altına almak ve bunları kısmen de olsa geri kazanmak amaçlarıyla hayata geçirilen atlas, bu alandaki çalışmalara katkı sağlamanın dışında denizlerin ve bunların ekosisteminin, sadece kıyılarda yaşayan insanlar için değil, hepimiz için önemini ön plana çıkarmayı hedefliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir