Termal Konfor için Akışkanlar Dinamiği


Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) tarafından Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen “Yakın Gelecekte Binalar” konferansında karşılaştığımız Alkazar Mühendislik Kurucusu ve CFD analisti Güven Fidan ile kompleks yapılarda performans analizleri yapılmasının önemini ve termal konfor için akışkanlar dinamiğinin nasıl kullanıldığı hakkında konuştuk.

CFD (Computational Fluid Dynamics) veya Türkçe kullanılışı ile HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği), yapılarda kullanılan performans analizlerinden bir tanesi. Şu an yapılar için bu analizlerin yapılması şart değilmiş gibi gözükse de yapılar karmaşıklaştıkça ve talepler arttıkça gerekli hale gelecek. Tasarım hayata geçirildikten sonra geri bildirim alınması yerine, tasarım aşamasındayken simülasyonlarının yapılması ve tasarımın istenilen değerleri ne kadar karşıladığını görmek çok daha avantajlı.

CFD analist aracı, performans analiz araçlarından bir tanesi. Bu araçların amacı, termal konforu göstermek ve görselleştirmek. Bu sayede, sayısal sonuçların mekanik tasarımcının ve mimarların taleplerine ne ölçüde karşılık verebildiği de belirlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir