Heinrich Böll Vakfı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Ne Yapar?

Heinrich Böll Vakfı’nın toplumsal cinsiyet eşitliği alanında gerçekleştirdikleri çalışmaları, Heinrich Böll Vakfı İklim Değişikliği Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere ile konuştuk.

Heinrich Böll, toplumsal cinsiyet adaletini ayrı bir konu olarak değil, bütün projelerinin bir parçası olarak görerek çalışmalarını sürdürüyor ve  yürütülen bütün çalışmaların bir toplumsal cinsiyet boyutu olması gerektiğini düşünüyor.

Ekoloji, iklim değişikliği, enerji dönüşümü, yenilenebilir enerji ve sosyal ekonomik dönüşüm gibi pek çok konuda toplumsal cinsiyet eşitliğini ele alarak, cinsiyet eşitliğini sağlamak adına toplumda dezavantajlı olan grupların güçlenmesi için ve seslerinin duyurulması için çabalıyor.

Türkiye’deki kadın hareketinin arkasında olan birçok projeye destek veren Heinrich Böll, gelecek yıl yapılması planlanan büyük bir konferansta sadece kadın kooperatifleri ele alan toplantılar yapmayı planlıyor. Bunun yanında sürdürülebilir kalkınma alanında kadının sadece iş gücü olarak katılımı değil, karar verici, girişimci olarak katılımı ile ilgili çalışmalar yürütülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir