Kelebeğin Dünyası Projesi


“Kadın değişirse, toplum değişir.” sloganıyla Yeşim Tekstil tarafından başlatılan,  kadınların eğitim, sağlık ve insan hakları konusunda farkındalığını arttırmayı amaçlayan Kelebeğin Dünyası Projesi’ni Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Uzmanı Meral Aydın Yıldırım’a sorduk.

Kelebeğin Dünyası Projesi, “1+1, 2’den büyüktür.” düşüncesiyle başlayan bir proje… Bu söz, bir kadının gelişimine katkıda bulunmanın toplumun gelişimine katkıda bulunmak anlamına geldiğini vurguluyor. Eğer bir kadın, eğitim alırsa, eve gidip çocuğuyla, eşiyle ve ailesiyle öğrendiklerini paylaşıyor. 1 kişiyle başlayan bu değişim, başka kişilere hem bireysel hem şirketler bazında kelebek etkisiyle yayılıyor.

Kelebeğin Dünyası Projesi’nin İçeriği

Proje, Türkiye’de en fazla kadın istihdam eden kurumlardan biri olan Yeşim Tekstil tarafından başlatıldı. Kadınların toplumda ve iş hayatında güçlendirilmesi için sağlık, hukuk, aile ve kişisel gelişim ana başlıklarında etkinlikler düzenliyor; sertifika programları başlatıyor. Çalışanların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda bilgilenmesini ve daha donanımlı bireyler olmalarını amaçlıyor. Proje, sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması, gelişimlerinin desteklenmesi, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönleriyle öne çıkmakta.

Kelebeğin Dünyası Projesi’nin Yaygınlaşması

Projenin ana hedeflerinden biri de Yeşim Tekstil’de başlayarak Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya yayılıp uygulanabilir bir örnek oluşturmak… Yeşim Tekstil, bu hedefe 2. yıllarında ulaşıyor. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)  annelerin, çocukları eğitimdeyken kalan vakitlerini daha verimli değerlendirebilmesi düşüncesiyle Yeşim Tekstil’e ulaşmış. Bu ortaklıkla birlikte başlayan çalışmalar, son 2 yıldır Bursa TEGV’in eğitim biriminde devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir