Cinsiyet Yıkaması nedir?


Toplumsal cinsiyet eşitliği, iklim değişikliği gibi konular toplumun giderek bilinçlenmesi ile birlikte şirketlerin de üretim ve pazarlama stratejilerini belirlerken gündeme almaları gereken konular haline geldi. Ne kadar samimi oldukları ise tartışma konusu. Cinsiyet yıkaması (gender washing) ve yeşil yıkama (greenwashing) kavramlarını Heinrich Böll Vakfı İklim Değişikliği Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere ile konuştuk.

İklim değişikliği, ekoloji, temiz enerji gibi alanlarda gündeme gelen yeşil yıkama, bir alandaki çalışmaların ‘yeşil’ gibi gösterilerek vitrin olarak kullanılması anlamına gelir. Özel sektörün bu konuda samimi adımlar atmak yerine tüketicilerin bu hassasiyetini bir pazarlama aracı olarak kullanmasıyla ilgili birçok tartışma var.

Aynı konu son yıllarda toplumsal cinsiyet alanında da geçerli. Bu konuyla ilgili oldukça ses getiren reklam çalışmaları yürüten şirketlerin, bunu sadece konu üzerinden prim yapmak için kullanıldığı, gerçekte ise hiçbir yapıcı çözüm bulmadığı ile ilgili örnekler ortaya atılıyor. Buna da cinsiyet yıkaması denilmekte. Özellikle moda sektöründe beden olumlama hareketine destek veriyor gibi görünen hazır giyim firmalarının bu konuyu kendi çıkarları için kullandığı son dönemde sıkça konuşuluyor.

Yeşil yıkama ve cinsiyet yıkaması iç içe ilerleyen tartışmalar. İklim değişikliği, iklim eylemi alanında da büyük fon sağlayıcıları ve özel sektör, özellikle eşitlik ve adalet için samimi adımlar atmıyor. Birtakım cinsiyet yıkaması projeleri başlatıp ama aslında eşitlik ve adalet mücadelesine hiç de katkısı olmayan hatta birçok yerde zararı olan projeler hayata geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir