Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?


Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını Heinrich Böll Vakfı İklim Değişikliği Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere ile konuştuk, Kızıldere, iklim değişikliği başlığının bu konuda nerede bulunduğundan bahsetti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği, tomplumdaki farklı cinsiyet gruplarının birbirleri ile eşit haklara sahip olmasıdır, bu hakların diğer insan haklarından hiçbir farkı olmadığı belirtmekte Menekşe Kızıldere. Bu durumda ihlal edilen bu haklar için, özellikle LGBT+ ve kadın kavramları burada dikkat çekiyor, diğer hiçbir hak ve demokrasi mücadelesinden arılmamalı, ayrılamaz.

İklim Değişikliği ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

İlk bakışta alakasız duran bu iki başlık aslında çok da birbirinden uzak sayılmamakta, bunun nedeni ise bu iki kavramın direkt birbiri ile ilişkisinden ziyade dünya ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artık var olmasıdır. Dünya üzerindeki pek çok bankanın iklim değişikliği konusunda fon sağlarken toplum cinsiyet eşitliği vurgusu yapmakta. Kadınların iklim eylemi başlığı altında nerede ve nasıl yer aldığı, yer alması konuları da süregelen çalışmalar arasında büyük yer kaplamaktadır. İlk kez, Meksika da yapılan COP 13’te dile getirilmiş olan kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı, iklim müzakerelerinin ana tartışması olduğunu söylüyor, Menekşe Kızıldere.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir