Optik Bilim Binalar için ne vaadediyor?


Optik bilim alanında yeni ve farklı olan şeyin ışık değil, ışığa bakış açısı olduğunu söyleyen Mimar Doğa Gizem Memiş’ten optik bilimin binalar için ne vaadettiğini dinledik.

Doğa Gizem Memiş, binalar ve optik biliminin ilişkisine bakıldığında sadece fizik, mühendislik ya da mimari gözden değil birçok perspektiften bir arada bakılması gerektiğini söylüyor. Psikoloji, mimari, mühendislik ve matematiksel hesaplamalar da bu konuda önem taşımakta.

Memiş, ışığın insanlarda yarattığı algıyı, psikolojiyi ölçerek çalışıyor. İnsanların hissedip algılayabildiği kontrast, dinamizm, gölge, ışık oyunlarını ve bunlara karşı verdiği psikolojik ve algısal tepkileri, düşünsel boyutları hesaplayabilmeyi hedefliyor. Binalar için bir ışık tasarımı yaparken veya yeni bir ürün geliştirirken bu ölçütler daha amacına uygun sonuçları da beraberinde getiriyor. Tasarım için önemsediği konu bu.

Görsel Konfor nedir?

Binalar için önemli olan konulardan biri olan aydınlanma, görsel konfora hizmet ediyor. Görsel konfor denildiğinde akla ilk olarak yeterli düzeyde aydınlatma veya renk, estetik uyumu gelse de bunları psikolojik açıdan da değerlendirmek gerekiyor. Doğa Gizem Memiş’in çalışmalarında önemsediği de bu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir