Selçuk Avcı ile Mimarlık Eğitimi üzerine


Avcı Architects Kurucusu Selçuk Avcı, mimarlık ve mühendisliğin iç içe olduğundan ve farklı disiplinlerin beraber çalışmasının öneminden bahsetti.

Selçuk Avcı, önceden mimarlık dersi verdiği Bath Üniversitesi’nde mimarlık ve mühendisliğin beraber öğretildiğinden bahsediyor. Mimarlar ve mühendisler orada ilk iki seneyi beraber okuyorlar. Mimarlar, statik, malzeme fiziği, bilgisayar gibi mühendislik konularında dersler alıyor. Mühendisler de mimarlar gibi ama kendi bölümlerine bağlı kalarak proje tasarlıyorlar. Ortak okunan senelerde öğrenciler, farklı bölümlerin yaptıklarını daha detaylı bir şekilde öğrenmiş oluyorlar.

Selçuk Avcı, bunun en ideal yöntemlerden birisi olduğunu; mimar ve mühendislerin birbirlerini anlamaması, meseleyi sorgulayıp altında yatan konuların derinine inmemesinin asıl problem olduğunu düşünüyor. Yüzeysel bir öğrenme sürecinden geçen mimarlar, kompozisyon, şekil, tasarım gibi konularda bilgi edinip konunun diğer bileşenlerinden habersiz oluyor. Selçuk Avcı, en ideal mimarın çoğu konuda bilgi sahibi ve çok yönlü bir insan olması gerektiğini savunuyor.

Selçuk Avcı Kimdir?

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, Avcı Architects’in kurucusu, Urbanista Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin kurucu ortağıdır. Ekolojik tasarım ve enerji tasarrufunu ön planda tutan mimariye yoğun bir ilgisi vardır ve bu alanda öncü çalışmalar geliştirmiştir. Londra’daki Mimarlık Derneği, Bath Üniversitesi, The Technical University in Delft ve Londra’daki Bartlett de dahil olmak üzere birçok üniversitede mimarlık dersleri vermiş. Eko-duyarlı tasarım üzerine seminerler vermektedir. Halihazırda İstanbul’da Bilgi Üniversitesi Eko Tasarım üzerinde atölye dersleri vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir