Bütünleşik Bina Tasarımı Nedir?

Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde, Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen “Yakın Gelecekte Binalar” konferansında, Uzman Araştırmacı Özlem Bahadır ile bütünleşik bina kavramı hakkında konuştuk.

Sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir hayat yaratmak adına, binaların, gelenekselleşmişin aksine maliyeti değil, tüm hayat döngüsü maliyeti ve faydalanabilirliği göz önüne alarak tasarlanması ve inşa edilmesine verilen ad bütünleşik tasarım.  Bütünleşik tasarımın herkes tarafınfan kabul edilmiş fakat içselleşmemiş, mimarlık kültüründe yer edinememiş bir kavram olmasının sebebini ise Özlem Bahadır, bütünleşik tasarım yollarının henüz keşfedilmekte ve deneyimlenmekte olmasına bağlıyor.

Bütünleşik tasarımın hayata geçmesi yalnızca mimar ve mühendislere değil, diğer pek çok disiplin ve fikirlere de bağlı, bu disiplinler arası bağ sayesinde bina bir üst organizma olabilecek, organları ile iletişimde bulunan gerçek bir bütünleşik organizma olma yolunda ilerleyecek, bu nedenden ötürü, bütünleşik tasarım hedefi doğrultusunda, hiçbir disiplin diğerlerinden ayrı düşünülemez.

Özlem Bahadır, şu zamanda bir lüks gibi görünen bu fikrin ve binaların yakın gelecekte inşa edilen yapıların temelini oluşturacağını belirtmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir