Yaşar Holding Sürdürülebilirlik Projeleri

Su, enerji, iklim değişikliği ve atık yönetimi alanlarına öncelik veren Yaşar Holding’in sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki çalışmalarını ve projelerini Yaşar Holding Karbon Lideri Celal Şahin’den dinledik.

Yaşar Holding, aynı gruba bağlı farklı sektörlerde faaliyet gösteren 10 şirketi tek bir sürdürülebilirlik raporunda topladı. Her şirketin karbon ayak izini hesaplandı ve şirketlere karbon liderleri atandı. Karbon sorumluları ve yöneticileriyle çalışarak veri topladılar ve bu verileri ortak bir amaç için birleştirdiler. Karbon azaltım stratejileri belirlendi, ortak bir karbon azaltım hedefi koyuldu. Bu sayede bütün şirketler aynı hedef doğrultusunda birleşti.

Diğer Çalışmalar ve Projeler

2014 yılında başlayan şirketlerin verilerinin tek sistemde toplanarak anlık olarak takip edilmesine olanak tanıyan sera gazı envanter yönetim sistemi çalışmaları 2015 yılında tamamlandı.
Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi 2013 yılında su ayak izi çalışmalarına başladı.
Yaşar Holding’e bağlı bazı sirketlerde su ayak izi hesaplama çalışmaları 2015 yılında tamamlanmıştır.
Tasarruf için atık suların değerlendirilebileceği noktalar ve birim ton üretim başına su kullanımının azaltılması konusunda çalışmalar devam etmektedir.
Ambalajda geri kazanımı hedefleyerek üretim ve tüketim sonrasında daha az atık üretip çevreye en az zarar verecek materyalin kullanımı için tasarım çalışmalarına başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir