Türkiye’nin İklim Finansmanına Erişimi

 

Türkiye’nin iklim finansmanı erişiminde hangi konumda olduğunu Heinrich Böll Vakfı İklim Değişikliği Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere’ye sorduk.

Türkiye’nin iklim finansmanı hikayesi biraz karışık. BMİDÇS’deki statüsünden dolayı, iklim finansmanı deyince akla gelen en kapsamlı fon olan Yeşil İklim Fonu’na Türkiye’nin erişim hakkı bulunmuyor. Bu sebeple de iklim müzakerelerinde iklim finansmanına erişim için sürekli talepte bulunan fakat taleplerine karşılık bulamayan bir ülke portresi çiziyor. Fakat gelişmiş ülke statüsünde sayıldığı için Yeşil İklim Fonu’na ulaşamayan Türkiye’nin halihazırda faydalanıyor olduğu birçok iklim finansmanı kaynağı da mevcut.

İklim Finansmanı Kaynakları

Türkiye başta Avrupa Birliği yapısal fonları, Kalkınma Bankaları fonları, Küresel Çevre Fonu (GEF), İklim Yatırım Fonları (CIF), ikili ve çok taraflı fonlar başta olmak üzere çok çeşitli finansman kaynaklarından iklim finansmanı erişimine sahip. Sanılanın aksine Türkiye’de iklim değişikliği ile ilgili politika ve tedbirlerin finans ihtiyacı ulusal kaynaklarla olduğu kadar dışarıdan gelen kaynaklarla da karşılanmakta. Türkiye, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası gibi çok taraflı kalkınma bankaları ile Fransız Kalkınma Ajansı ve Alman Kalkınma Bankası gibi iki ve çok taraflı kalkınma bankalarından özellikle yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları için iklim finansmanı temin etmekte. Türkiye, Dünya Bankası’ndan kredi ve UNDP’den teknik destek sağlayabilen bir ülke olarak, BMİDÇS’nin resmi finansman mekanizmasının yürütücü kuruluşlarından GEF’ten de iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik yatırımları için hibe temin etmektedir. Türkiye, erişim sağladığı bu finansal destekler aracılığı ile iklim değişikliği ile ilgili politikalar geliştirmekte, kapasite arttırmaktadır.

Yeşil İklim Fonu

Yeşil İklim Fonu, gelişmekte olan ülkelerdeki iklim değişikliği ile mücadele adına oluşturulan bir fondur. Yönetim Kurulunda 24 ülke temsilcisi bulunmakta olan bu fon, gelişmiş ülkeler tarafından verilen fonlarla işliyor. Bu fonların, kim tarafından, nasıl sağlandığı, kimlere verildiği ve hangi koşullarda verildiği zaman zaman tartışmalara neden olan bir konu.

İklim finansmanı konusunda daha fazla bilgi için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2018/01/22/iklim-finansmani/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir