Gelecek Neden Turizmde?


Sürdürülebilir turizm adına yapılan Gelecek Turizmde Projesi sahibi Anadolu Efes’in Satın Alma Müdürü Elif Sönmez’e geleceğin neden turizmde olduğunu sorduk.

Turizm geri dönüşümü hızlı olan bir sanayi kolu. Birçok kişiye istihdam sağlayabilecek potansiyele sahip. Türkiye turizm açısından önemli bir ülke. Gelecek Turizmde Projesi, küçük işletmelerin de katılımıyla devam etmekte. Koruma kullanma dengesini önemseyerek sürdürülebilir turizm düşüncesiyle oluşturulan projeler Türkiye için yarar sağlamayı hedefliyor.

Gelecek Turizmde nedir?

2007 yılında, turizm eksenli bir yerel kalkınma modeli geliştirilmesi amacıyla başlayan bir proje. Bu proje sayesinde bölgede 20’den fazla ev pansiyonu kuruldu. Bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu. Rafting, kuş gözlemi gibi yerel festivaller düzenlendi. Yerli ve yabancı turistin bölgeye olan ilgisi artmasıyla proje amacına ulaşmaya başladı. 27 ilde turizm eğitimleri verildi ve 5.000’den fazla kişinin turizm sertifikası alması sağlandı.

Türkiye’de turizmin alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak yer edinmesi ve turizme katkı sağlama amacı ile Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu da hayata geçirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir