Geleceğin Binaları Denildiğinde Ne Anlamalıyız?

“Geleceğin Binaları” dendiğinde ilk akla gelen “akıllı binalar” yerine ne anlamamız gerektiği hakkında Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) Kurucu Direktörü Pınar Mengüç ile görüştük.

Geleceğin binaları dendiğinde pek çok insanın aklına bünyesinde daha çok “teknoloji” barındıran ya da önceden içe konmuş bir aklı bulunan “akıllı binalar” geliyor. Pınar Mengüç ise hedeflenen geleceğin binalarını daha farklı bir biçimde tanımlıyor.

Hayata geçmesi istenilen geleceğin binaları, teknolojik açıdan basitleştirilmiş, içinde yaşayacak olan insanların akıllarını dinamik olarak bu binalara aktarabileceği yapılar. Bu şekilde bina zaman içerisinde insanın ne hissettiğini zamanla öğrenip ona müdahil olabilecek; insan, ışığın ne kadar gelmesi, ısısal konforun ne kadar olması, ne kadar enerji kullanılması gerektiğini binaya bildirebilecek, böylece bina, başkasının değil, içinde yaşayanın aklıyla çalışan akıllı bir bina olacak.

Panjur Ne İşe Yarar?

Pınar Mengüç, geleceğin binalarından söz ederken panjurun önemini özellikle vurguluyor. Mengüç, binanın içine alınan radyasyonun, ısının atılması gerektiğini söylerken bunun yapılması için iklimlendirme sistemi kullanılması ihtiyacının doğduğunu belirtmekte, ama bu elektrik harcamak demek. Panjurun ne işe yaradığı ve önemi ise bu noktada ortaya çıkıyor, radyasyonun içeri alınmamasını, içeriye girecek enerjiyi, panjurlar sayesinde bizler manuel olarak ayarlayarak sağlayabiliriz. EÇEM bunun için de çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir