İklim Eylemi için Heinrich Böll Vakfı ne yapar?

İklim değişikliğini durdurmayı hedefleyen proje ve politikaları destekleyen Heinrich Böll Vakfı’nın İklim Eylemi için yaptığı çalışmaları İklim Değişikliği, Enerji ve Çevre Politikaları Projeleri Koordinatörü Menekşe Kızıldere ile konuştuk.

İklim Eylemi, Paris Anlaşması ile birlikte değişen iklim rejiminde olayların yeniden nasıl tasarlanacağı, ülkelerin kararlara, sektörlerin ve sistemlerin birbirlerine nasıl uyum sağlayacağı gibi sorunları içeren bir konu.

İklim Konusundaki Çalışmaların Geçmişi

Heinrich Böll Vakfı, iklim konusunda 1980’li yıllardan beri çalışmalar yürütmekte. İklim değişikliğinin en fazla konuşulduğu dönem olan 1990’ların ardından, herkesin harekete geçmeye başladığı 2000’lerden itibaren iklim konusundaki çalışmalarını daha da eyleme yönelik olarak şekillendirdi. Bu hedefin iklim değişimi değil de İklim Eylemi olarak ele alınmasının sebebi de genel anlayıştaki bu değişim. Artık bu konulardaki tartışma aşaması geçildi ve eylem aşamasında kararlar alındı, Paris Anlaşması kabul edildi. Ülkeler, ekonomik sistemlerin ve üretim sistemlerinin karbon azaltmaya uyumlu olması için çabalıyor.

Heinrich Böll Vakfı’ndaki Çalışmaların İlerleyişi

Heinrich Böll Vakfı yıllarca iklim konusuyla ilgili farkındalık yaratmak için çabaladı. Bu konuda toplantılar, konferanslar, sempozyumlar düzenledi; zaman zaman forumlara ve kampanyalara destek oldu. 2014 yılında başlatılan “İklim için Ben de Varım” kampanyasının ve 2015’te yapılan İklim Forumu’nun destekçilerinden biriydi. Son zamanlarda farkındalık çalışmalarını bırakıp eylem konusunda çalışmaya başladı.

2016 yılında yapılan 7.Yeşil Ekonomi Konferansı’nda konu olarak iklim finansmanı konusu belirlendi. Çünkü iklim finansmanı konusu, iklim eyleminin kilit noktalarından birisi. Türkiye de iklim finansmanı konusundaki politikasında bazı sorunlarla karşı karşıya. Bu konu, hem uluslararası iklim fonlarının gözlemcileri hem de devlet taraflarınca konferansta ele alındı ve değerlendirildi.

Heinrich Böll Vakfı hakkında daha fazla bilgi için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2018/01/15/heinrich-boll-vakfi-ne-yapar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir