Geleceğin Binalarını Şekillendiren Disiplinler

Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) tarafından düzenlenen ‘Yüksek Enerji Performansı için Disiplinlerarası Yaklaşımlar’ etkinliklerinin dördüncüsü, “Yakın Gelecekte Binalar” konferansı 7 Haziran 2017 tarihinde Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşmişti.Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Pınar Mengüç ile geleceğin binalarını şekillendiren disiplinler hakkında konuştuk.

Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM/CEEE) Direktörü ve Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, “Teknolojiyi daha basite indirgeyecek aynı zamanda da içinde yaşayacak olan insanların daha dinamik olmasına yardımcı olacak olan geleceğin binaları nasıl şekillenecek?” sorusunu şu şekilde yanıtlamakta: ” Tamamen disiplinler arası bir olay.”

Geleceğin binalarının şekillenmesinde büyük rolü olan mimar ve mühendisler dışında, bu binaların hayat bulması adına bu iki disiplinin arkasında yer alan, pek çok farklı disiplin daha bulunuyor. Bunlar kimyacı, fizikçi, malzeme bilimci, psikolog ve nörobilimci gibi sıralanabilir. EÇEM de bu konuda çalışmak isteyen birçok disiplinden insana kapılarını açıyor.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir