Sosyal fayda üretmek için teknoloji nasıl kullanılabilir?

 

Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler oldukça heyecan verici. Drone’lar, 3D yazıcılar, sanal gerçeklik derken hayatımıza giren pek çok yenilik oldu ve bunları hayatımızdaki sorunları çözmek için kullanmak da mümkün. Social MakerLab kurucusu Özge Özmen ile sosyal fayda üretmek için teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi konuştuk.

Evimizde, okulumuzda, iş yerimizde, hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan sorunlara teknolojik olanakları kullanarak çözüm bulabiliriz. Bunun için Social MakerLab’ın görme engelli öğrenciler için 3D yazıcıları kullanarak hazırladığı mezuniyet yıllığı güzel bir örnek olabilir. Social MakerLab 3D yazıcıları kullanarak görme engelli öğrencilerin eğitiminde yenilik yaratmak için çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda Manisa’nın Yırca Köyü’nde küçük bir sabunevinde yine 3D yazıcılarla hayata geçirdikleri bir proje ile küçük bir köyde de sosyal etki yaratmayı başarmışlar.

Sosyal fayda yaratmak için kullanılan teknolojik olanaklara bir diğer örnek de drone’lar. Yurtdışında acil bir şekilde olay yerine yetişilmesi gereken bir kaza durumunda drone ambulanslarla insanlara yardımcı olabiliyorlar. Yine drone’lar kullanılarak mülteciler için yapılan çalışmalar da var. Drone’ları cankurtaran olarak kullanarak zor durumdaki mültecilerin hayatlarını kurtarıyorlar.

Siz de drone’lar, 3D yazıcılar, sanal gerçeklik, robotlar ve yazılım dünyasındaki imkanları kullanarak çevrenizde sosyal etki yaratmak için çalışmaya ve üretmeye başlayabilirsiniz.

Özge Özmen kimdir?

18 yaşından itibaren sivil toplum kuruluşlarında görev amaya başlayan Özge Özmen bir dönem İtalya’da da sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Sivil toplum alanında görev aldığı süre boyunca, toplumsal sorunların tespiti ve çözüm süreçlerini keşfetme fırsatı oldu. Yenilikçi, sürdürülebilir çözümler yaratmak amacıyla sivil toplumdaki çalışmalarını sosyal girişimciliğe taşıdı. Teknoloji ve sosyal girişimciliği bir araya getiren çalışmalar ortaya çıkardı. SOGLA, Things, CoderDojo Türkiye, Makers Türkiye, Maker Çocuk, İstanbul MakerLab ekiplerinde görev aldı. Ayrıca Girişimcilik Vakfı Fellow’u ve Ashoka’nın 2016 yılında desteklediği genç sosyal girişimcilerden biri olarak yer alıyor. Temmuz 2015 tarihinde kurduğu Social MakerLab ile maker hareketinin içerisine sosyal girişimciliği dahil etti. eknoloji ile toplumsal sorunlara çözüm bulmak için çalışıyor.

Social MakerLab nedir?

Social MakerLab 3 boyutlu yazıcılar, dronelar, artırılmış/sanal gerçeklik, robotik ve yazılım dünyasındaki yenilikleri kullanarak sosyal fayda odaklı ürünler geliştiren bir sosyal girişim.

Social MakerLab hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/12/07/social-makerlab-ne-yapar/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir