Social MakerLab ne yapar?

 

Social MakerLab 3 boyutlu yazıcılar, dronelar, artırılmış/sanal gerçeklik, robotik ve yazılım dünyasındaki yenilikleri kullanarak sosyal fayda odaklı ürünler geliştiren bir sosyal girişim. Social MakerLab Kurucusu Özge Özmen ile Social MakerLab hakkında konuştuk.

Maker hareketi Amerika’da başlayan bir hareket… İnsanların etraflarında gördükleri bir soruna,  kendi garajlarında, evlerinde, atölyelerinde düşündükleri tasarımlarını gerçekleştirerek çözümler üretmesini ve inovasyon ruhuna sahip bir toplum oluşturmayı hedefleyen bir yaklaşım.

Özge Özmen, Maker hareketi içerisinde uzun bir süre çalıştıktan sonra bu yaklaşımı Türkiye’de de hayata geçirmeye karar vermiş. Maker hareketinin teknolojiyle ‘ kendin yap’ kültürünü,  Social MakerLab ile “İyilik için üret!” olarak ele alarak bu konuda çalışmalar yapmaya başlamış. Social MakerLab’in amacı hızla ilerleyen teknolojik gelişim içerisinde daha çok insana dokunan, daha çok iyilik üreten projelerin hayata geçmesini sağlamak.

Social MakerLab hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/08/01/social-maker-lab-kurucusu-ozge-ozmenin-sosyal-girisimci-olma-hikayesi/

Özge Özmen kimdir?

18 yaşından itibaren sivil toplum kuruluşlarında görev almaya başlayan Özge Özmen bir dönem İtalya’da da sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Sivil toplum alanında görev aldığı süre boyunca, toplumsal sorunların tespiti ve çözüm süreçlerini keşfetme fırsatı oldu. Yenilikçi, sürdürülebilir çözümler yaratmak amacıyla sivil toplumdaki çalışmalarını sosyal girişimciliğe taşıdı. Teknoloji ve sosyal girişimciliği bir araya getiren çalışmalar ortaya çıkardı. SOGLA, Things, CoderDojo Türkiye, Makers Türkiye, Maker Çocuk, İstanbul MakerLab ekiplerinde görev aldı. Ayrıca Girişimcilik Vakfı Fellow’u ve Ashoka’nın 2016 yılında desteklediği genç sosyal girişimcilerden biri olarak yer alıyor. Temmuz 2015 tarihinde kurduğu Social MakerLab ile maker hareketinin içerisine sosyal girişimciliği dâhil etti. Teknoloji ile toplumsal sorunlara çözüm bulmak için çalışıyor.

 

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir