Yaşayan Toprak / surdurulebiliryasam.tv

GDO, organik çiftçilik, çiftçilerin geleceği, tarım ve gıda politikaları gündemimizi oldukça meşgul eden konular. Navdanya halkı da 25 yıldır tohum özgürlüğü ve çiftçi hakları için endüstriyel tarımın tehditlerine karşı mücadele veriyor. Yaşayan Toprak, bizlere bu mücadeleyi anlatıyor.

1905 yılında İngiliz botanikçi batının tarım tekniklerini öğretmek için Hindistan’a gönderiliyor. Oraya gittiğinde ise öğreteceklerinden ziyade öğreneceği çok şey olduğunu fark ediyor. İngiliz botanikçi orada keşfettiği en önemli şeyi toprağın sağlığı, verimliliği ve ekosistemin bütünlüğü arasındaki ilişki olarak tanımlıyor ve endüstriyel tarımın bu anlamlı ilişkiyi nasıl yıkıma uğrattığından bahsediliyor.

Belgeselde Hindistan’ın orta kurak arazileri üzerinde çalışan bilim insanları ve çiftçilerin bu konu hakkındaki görüşlerine yer veriliyor. Toprak ekosistemi, sağlıklı bir toprak için çeşitliliğin gerekliliği, tarımda kullanılan kimyasalların toprağı nasıl olumsuz etkilediği ve buna karşılık olarak ürettikleri alternatiflerden de bahsediyorlar.

Belgeselde yer alan röportajlarda endüstriyel tarımın toprağı sadece işlemek ve tüketmek için bir meta olarak görmesinin   havayı, toprağı, suyu ve dolayısıyla yaşamı nasıl tehdit ettiği ve bu tehdidin nasıl bertaraf edilebileceğinin yöntemleri anlatıyor. Bu anlayışın aksine orada yaşayan halkın doğaya hükmeden değil, onunla birlikte yaşayan bir yaşamsal kültür geliştirmiş olmasının onlara kattığı bilgelik görülüyor.

Aynı zamanda bu ekolojik yıkımın müsebbibi olan şirketlerin toprak ve iklim verilerini satın almaya ve kontrol etmeye başladığında, bilgi manipülasyonunun sektörleşen tarımın araçlarından biri haline gelmesinin tehlikesi ve bu bilim ve toprak bilgisinin toprakla çalışanlara, onunla yaşamını sürdürenlere ve ona bakanlara ait olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Navdanya halkının bu onurlu emek mücadelesini surdurulebiliryasam. tv den ücretsiz izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir