Temiz Su ve Sıhhi Koşullar için ÇMO neler yapıyor?

ÇMO herkesin eşit bir şekilde temiz suya ve sıhhi koşullara erişim hakkına sahip olması gerektiği görüşünü benimsiyor. Bu konuda yaptığı çalışmaları Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Kayan’dan dinledik.

ÇMO bu konuyla ilgili bakanlık ve taşra teşkilatlarıyla çalışmalar yürütüyor. Bunun yanında yerel halkla birlikte projeler geliştirmek gibi çalışmaları da var. Yaptıkları çalışmalara örnek olarak Düzce’nin Hacinler Köyü yakınlarında planlanan Katı Atık Depolama Sahası Projesi karşısında köy halkıyla birlikte verdikleri mücadeleyi gösterebiliriz.

Katı Atık Depolama Sahası Hacinler Köyü’nün aynı zamanda İstanbul’u besleyen Melen Çayı’nın bir kolu olan su kaynaklarının yanına inşa edilmiş. Köy halkı ise hem hayvanları hem tarım arazileri hem de kendileri için kullandıkları su kaynaklarını kirleterek sağlıklarını tehlikeye atan bu projeye karşı çıkmışlar. ÇMO köy halkına destek vermek için köyde teknik gezi gerçekleştirerek ve ÇED raporları ile oradaki avukatların açtıkları davalara müdahil olarak bir kamuoyu oluşturmayı başarmış. Yarattıkları kamuoyu etkisiyle de Katı Atık Depolama Sahası’nın faaliyetleri durdurulmuş.

ÇMO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/08/02/tmmob-cevre-muhendisleri-odasi-cmo-neler-yapar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir