Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları için ÇMO neler yapıyor?

Etrafınıza baktığınızda şehirlerin yüzlerinin hızla değiştiğini gözlemlemek mümkün… Ülkemizde bir gelişim ifadesi olarak görülen yapılaşma aslında birçok sorunu da beraberinde getiriyor.  ÇMO için de oldukça önemli bir konu. Gerçekleştirdikleri çalışmaları Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Kayan’dan dinledik.

Şehirler giderek beton yığınlarına dönüşüyor. Kentler tasarlanırken sürdürülebilir bir yaşam oluşturma kaygısı veya vizyonu gösterilmiyor. Bu anlayış ve yeşil alanların giderek artan tahribatı sonucunda şehirler bir yaşam olanı olma özelliğinden uzaklaşıyor. Trafik, su kaynaklarının kullanımı, altyapı sorunları, ses ve görüntü kirliliği gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

ÇMO bu konuda neler yapıyor?

ÇMO şehirlerin, doğa ile uyum içerisinde olan, insanların kendilerini iyi hissedebilecekleri ortamlara dönüştürülmesi gerektiği görüşünü benimsiyor. Sürdürülebilir şehir ve yaşam ortamları önem verdikleri konuların başında geliyor.  Bu sebeple bu konu hakkındaki çalışmalarına devam ediyor.

ÇMO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/08/02/tmmob-cevre-muhendisleri-odasi-cmo-neler-yapar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir