Sosyal girişimci olmak isteyenlere tavsiyeler: Social MakerLab

 

Sosyal girişimcilik her ne kadar birçok gence kendi hayallerini gerçekleştirebilmeleri için umut veren bir yol olsa da, aynı zamanda belirsizliklerle dolu. Bu yolda yürürken karşımıza çıkan zorlukların üstesinden gelebilmek için de her işte olduğu gibi  alanında  başarılı olmuş diğer sosyal girişimcilerin tavsiyelerini almak bizim için önemli. Social MakerLab Kurucusu Özge Özmen de bizlerle sosyal girişimciler için tavsiyelerini paylaştı.

İlk tavsiyesi sosyal girişimcilerin, üzerinde çalıştıkları konularda o sorunları yaşayan insanlarla bir araya gelmeleri. Aynı zamanda Türkiye’de ve dünyada bu konuda yapılan diğer çalışmaları takip etmeleri de tavsiye ettiği diğer bir konu.

Sosyal girişimcilikle ilgili Türkiye’de ve dünyada hayata geçirilen birçok proje var. Avrupa birliği projeleri gibi ücretsiz katılabilecekleri yurtdışı programlarını takip etmelerini de öneriyor.

Türkiye’deki sosyal girişimcilerin hangi konular üzerinde çalıştıklarını, karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukları nasıl aştıklarını dinlenmelerini de tavsiye ediyor.

Üzerinde en çok durduğu konu ise deneyerek öğrenmek… Sosyal girişimcilerin çözmek istedikleri sorun üzerinde sürekli deneyerek yeni şeyler öğrenmelerini ve hayallerini yitirmeden ilk adımı atma cesaretini gösterebilmelerini istiyor.

Özge Özmen kimdir?

18 yaşından itibaren sivil toplum kuruluşlarında görev almaya başlayan Özge Özmen bir dönem İtalya’da da sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Sivil toplum alanında görev aldığı süre boyunca, toplumsal sorunların tespiti ve çözüm süreçlerini keşfetme fırsatı oldu. Yenilikçi, sürdürülebilir çözümler yaratmak amacıyla sivil toplumdaki çalışmalarını sosyal girişimciliğe taşıdı. Teknoloji ve sosyal girişimciliği bir araya getiren çalışmalar ortaya çıkardı. SOGLA, Things, CoderDojo Türkiye, Makers Türkiye, Maker Çocuk, İstanbul MakerLab ekiplerinde görev aldı. Ayrıca Girişimcilik Vakfı Fellow’u ve Ashoka’nın 2016 yılında desteklediği genç sosyal girişimcilerden biri olarak yer alıyor. Temmuz 2015 tarihinde kurduğu Social MakerLab ile maker hareketinin içerisine sosyal girişimciliği dahil etti. Teknoloji ile toplumsal sorunlara çözüm bulmak için çalışıyor.

Social MakerLab nedir?

Social MakerLab 3 boyutlu yazıcılar, dronelar, artırılmış/sanal gerçeklik, robotik ve yazılım dünyasındaki yenilikleri kullanarak sosyal fayda odaklı ürünler geliştiren bir sosyal girişim.

Social MakerLab hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/12/07/social-makerlab-ne-yapar/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir