Social Maker Lab gelecek planları nedir?

Harekete geçebilmek için yapmamız gereken ilk şey hayal etme ve geleceği tasarlama cesaretini gösterebilmek… Social MakerLab kurucusu Özge Özmen ile gelecek planları hakkında konuştuk.

Gelecek planları arasında ilk sırada sosyal inovasyonu daha çok kişiye ulaştırmak var. Sadece büyük şehirlerde değil Anadolu’nun birçok yerinde, birçok kişinin bu hareket içerisinde yer almalarını sağlamak istiyor.

Bunun yanında, teknolojik gelişimin de Türkiye’deki bütün illere ulaşması ve insanların yeni teknolojileri öğrenerek bunları deneyimleyebilmeleri bir diğer hayali.  İnsanların teknolojiyi bir sorunu çözmek için nasıl kullanabilecekleri ile ilgili düşünmelerini,  hayal etmelerini, tasarlamalarını ve üretmelerini düşlüyor.

Özge Özmen kimdir?

18 yaşından itibaren sivil toplum kuruluşlarında görev almaya başlayan Özge Özmen bir dönem İtalya’da da sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Sivil toplum alanında görev aldığı süre boyunca, toplumsal sorunların tespiti ve çözüm süreçlerini keşfetme fırsatı oldu. Yenilikçi, sürdürülebilir çözümler yaratmak amacıyla sivil toplumdaki çalışmalarını sosyal girişimciliğe taşıdı. Teknoloji ve sosyal girişimciliği bir araya getiren çalışmalar ortaya çıkardı. SOGLA, Things, CoderDojo Türkiye, Makers Türkiye, Maker Çocuk, İstanbul MakerLab ekiplerinde görev aldı. Ayrıca Girişimcilik Vakfı Fellow’u ve Ashoka’nın 2016 yılında desteklediği genç sosyal girişimcilerden biri olarak yer alıyor. Temmuz 2015 tarihinde kurduğu Social MakerLab ile maker hareketinin içerisine sosyal girişimciliği dahil etti. Teknoloji ile toplumsal sorunlara çözüm bulmak için çalışıyor.

Social MakerLab nedir?

Social MakerLab 3 boyutlu yazıcılar, dronelar, artırılmış/sanal gerçeklik, robotik ve yazılım dünyasındaki yenilikleri kullanarak sosyal fayda odaklı ürünler geliştiren bir sosyal girişim. Ekip olarak yeni teknolojileri kullanarak sosyal girişimler hayata geçirmek, bu konuda daha çok kişinin harekete geçmesi için okullar, üniversiteler, kurumlarla bir araya gelerek ve beraber çalışmalar gerçekleştirerek değer yaratan projeler için çalışıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir