Neden Çevre Görevlisi değil, Çevre Mühendisi?

 

2010 yılında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliklerde gerçekleştirdikleri bir dizi değişiklik sonucunda Çevre Görevlisi kavramı hayatımıza girmiş oldu. Bu değişiklikle birlikte çevre mühendisliği dışında birçok meslek grubunun da bir haftalık Çevre Görevlisi Eğitimi ile çevre mühendislerinin çalışması gereken alanlarda yer bulmasının önü açılmış oldu. Çevre görevlilerinin, çevre mühendisliğinin çalışma sahalarına girmesinin sonuçlarını Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Kayan’dan dinledik.

Çevre Görevlisi Kimdir?

Çevre görevlisi, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde yer alan tanıma göre, “faaliyetleri sonucu çevre kirliliğine neden olan ve/veya neden olabilecek ve Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen görevli” dir.

Neden Çevre Görevlisi Değil, Çevre Mühendisi?

Meryem Kayan’ın belirttiği gibi çevre mühendislerinin 4 yıllık eğitim ile edinmiş oldukları bilgi ve becerinin bir haftalık bir eğitim ile verilebilmesi pek gerçekçi ve verimli bir düşünce gibi görünmüyor. Aynı zamanda çevre mühendislerinin çalışma sahalarının da başka meslek grupları tarafından bu kadar kolay bir şekilde doldurulması çevre mühendisleri için de adil bir durum oluşturmuyor.

Çevre ile ilgili konularda en önemli konulardan biri denetim konusu… Çevre mühendislerinin gerektiği kadarıyla istihdam edilmemesi ve idari kadroların bu konuda yetersiz kalması çevre meselelerini yeterli denetim mekanizmasından yoksun bırakıyor.

ÇMO hem kamusal alandaki sonuçları hem de çevre mühendisliği mesleğinin içinin boşaltılması nedeniyle Çevre Görevlisi uygulamasına karşı çıkıyor.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) ne yapar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir