İklim Eylemi için ÇMO neler yapıyor?

BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 13.sü “İklim Eylemi“. 13. hedef sayesinde, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele konusunda acilen eyleme geçilmesi planlanıyor. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Kayan ile ÇMO’nun İklim Eylemi için yaptıkları çalışmaları konuştuk.

ÇMO kurulduğu günden itibaren iklim değişikliği ile mücadele için çalışıyor. Su kaynaklarının ve orman alanlarının korunması, gıda meselesi, hava kalitesi, toprak kirliliği gibi iklim değişikliği alanındaki birçok konuda projeler hayata geçiriyor.

İklim değişikliği ile mücadele eden diğer oluşumlarla işbirliği içerisinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Örneğin, dünyada fosil yakıt kullanımından giderek vazgeçildiği bir dönemde Türkiye’de hayata geçirilmeye çalışılan termik santral projelerine karşı verilen mücadelelere kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yaparak destek veriyor. Aynı zamanda ÇED süreçlerine büyük önem veriyor. ÇED süreçlerinin olması gerektiği şekilde yürütülmesi ve ÇED yönetmeliklerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyor.

ÇMO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: http://www.surdurulebilirlikadimlari.org/2017/08/02/tmmob-cevre-muhendisleri-odasi-cmo-neler-yapar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir